Geoblog.pl    Eugene    Podróże    Beskid Niski    Pamiątka Wielkiej Wojny - Panorama przez świerki

Pamiątka Wielkiej Wojny - Panorama przez świerki

Polska, Rotunda (771 m)

Pamiątka Wielkiej Wojny - I etap wycieczki
Wysowa - Kozie Żebro - Regetów - Rotunda - Zdynia.
Z Wysowej, będziemy się wspinać na ostry grzbiet Koziego Żebra. Schodzimy w dolinę Regetowki, znajduje się ty baza namiotowa. Podchodzimy teraz na szczyt Rotundy, na którym znajduje się jeden z najciekawszych cmentarzy z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Na tym cmentarzu pochowano 42 żołnierzy austro-węgierskich oraz 12 rosyjskich poległych w lutym i marcu 1915 roku. Do początków XXI w. zachowały się fragmenty trzech z pięciu drewnianych wież. W roku 2004 - dzięki pomocy finansowej Austriackiego Czerwonego Krzyża - wykonano nowe 24 krzyże nagrobne i tablice z nazwiskami. W roku 2008 przeprowadzono rekonstrukcję jednej z wież, a w kolejnym roku - drugiej. Na przełomie 2014/15 wybudowano trzecią z wież. Na kamiennej tablicy inskrypcja w języku niemieckim, autorstwa Hansa Hauptmanna. W tłumaczeniu brzmi:
"Nie płaczcie, że leżymy tak z dala od ludzi,
A burze już nam nieraz we znaki się dały -
Wszak słońce co dzień rano tu nas wcześniej budzi
I wcześniej okrywa purpurą swej chwały."

Panorama przez świerki – II etap wycieczki
Konieczna - Jaworzyna Konieczniańska - Obycz - Wysowa
Jest to jedna z najciekawszych tras wycieczkowych Beskidu Niskiego; jej kulminacyjnym punktem jest Jaworzyna Konieczniańska, kiedyś jedno z najlepszych miejsc widokowych. Po drodze kolejny cmentarz z I wojny światowej na Beskidku. Pochowano w nich 303 żołnierzy poległych w styczniu i lutym 1915: 168 żołnierzy austro-węgierskich, 135 rosyjskich. Na jednej z tablic inskrypcyjnych napis głosi w wolnym tłumaczeniu : ,,Tu, wśród ciemnych lasów, ziół pachnących i gór błyszczących w dali. Dzielni żołnierze pokonawszy wroga na spoczynek się udali,,. Na tym cmentarzu znajduje się dwudziestometrowa kamienna wieża. Podczas naszego zwiedzania cmentarza rozpętała się burza z potężnymi wyładowaniami i porywistym wiatrem i do tego rzęsisty deszcz. Przed całkowitym przemoknięciem uratowała nas właśnie wieża, która miała małe daszki i odgromnik. Obok cmentarza po południowo zachodniej stronie przebiega polsko-słowacka granica państwowa.

Zapraszam na wycieczkę w dwóch etapach

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

BPE
BPE - 2017-01-11 07:59
niesamowity ten cmentarz na Rotundzie .......... a przy Twoim podkładzie muzycznym wygląda magicznie !

marianka - 2017-01-16 21:12
Popieram przedmówczynię - i cmentarz i Twój podkład muzyczną robią niesamowite wrażenie!

Pamar
Pamar - 2017-01-25 21:37
Wzruszające te cytaty. Jak zawsze ukłony za montaż :)

danach
danach - 2017-01-31 16:48
Odgłosy przyrody dodają magii temu filmowi, super jak zwykle :)

Eugene
Eugeniusz Delbowski
Zasoby: 173 wpisy173 907 komentarzy907 381 zdjęć381 169 plików multimedialnych169

18.07.2011 - 20.08.2015

31.05.2014 - 04.06.2014