Geoblog.pl    Eugene    Podróże    Okolice Szklarskiej Poręby    Harrachov i Mumlavský vodopád

Harrachov i Mumlavský vodopád

Czechy
Czechy, Czeskie Karkonosze

Tym razem Koleją Izerską dojeżdżamy do Harrachova. Stacja od centrum Harrachova jest oddalona ok. 3,5 km. My idziemy najpierw do dzielnicy Nový Svět. Znajduje się tu huta szkła i browar. Huta szkła w Harrachovie jest działającym zabytkiem techniki. Proces powstawania gotowych wyrobów, można obserwować z tarasu restauracji w której można kupić piwo z miejscowego browaru.
W sąsiedztwie browaru i huty szkła znajduje się kaplica św. Elżbiety, pamięta ona czasy początków osady Nový Svět. Na kaplicą znajduje się unikalny, kryształowy dzwon, wykonany w 1916 r. w miejscowej hucie. Dzwon ma 50 cm wys., waży 10 kg i podobno odznacza się wyjątkowym dźwiękiem. Można go usłyszeć w nadzwyczajnych sytuacjach, kiedy odbywają się tu śluby lub pogrzeby pracowników huty. Wewnątrz znajduje się wykonany z luster weneckich, ołtarz oraz kryształowy żyrandol, wykonany też w miejscowej hucie.
Harrachov wiadomo - skocznie narciarskie i inne atrakcji. Między innymi kościół św. Wacława zbudowany w 1813 r., też z kryształowym ołtarzem i żyrandolem, wykonane w miejscowej hucie.
Około 2 km od Harrachova znajduje Wodospad Mumlavski. Jest to jeden z najciekawszych karkonoskich wodospadów - Mumlavský vodopád – tworzy on rząd kaskad spływających po granitowych progach, najwyższy ma 10 m wysokości. Poniżej wodospadów woda wytworzyła głębokie kotły eworsyjne z których najgłębszy nosi nazwę Czarcie Oko (Čertova oka).

Zapraszam na relację z wędrówki Harrachov i Mumlavský vodopád
Filmu na terenie Niemiec, nie można oglądać - przepraszam.

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

zula - 2015-09-28 07:44
Ciekawostek jakże wiele- lubię takie wędrówki gdy są na niższych "poziomach" :-)

BPE
BPE - 2015-09-28 18:12
ha, ha, Zula - ja wolę te wyższe, ale i te niższe są bardzo ciekawe :-)

BoRa
BoRa - 2015-10-01 20:14
Harrachov znam tylko w zimowej odsłonie, bo śmigałam tam na nartach. Dziękuję za odsłonę letnią. Zupełnie inaczej to wygląda.

danach
danach - 2015-10-05 09:21
Bardzo lubię takie ciekawostki jak dzwon ze szkła , szkoda,ze nie weszliście do Muzeum Szkła , na pewno jest pełne pięknych wyrobów. Nie wiedziałam,że tam tak ciekawie, dzięki :)

pamar
pamar - 2015-10-06 21:39
Zazdroszczę umiejącym pływać. Musiało być fajnie...

marianka - 2015-10-12 21:41
Ooo nie wiedziałam, że tam też jet huta szkła - uwielbiam je!

Eugene
Eugeniusz Delbowski
Zasoby: 173 wpisy173 907 komentarzy907 381 zdjęć381 169 plików multimedialnych169

18.07.2011 - 20.08.2015

31.05.2014 - 04.06.2014