Geoblog.pl    Eugene    Podróże    Okolice Szklarskiej Poręby    Dolina Izery i Hala Izerska

Dolina Izery i Hala Izerska

Polska, Góry Izerskie

Dzięki reaktywacji Kolei Izerskiej na odcinku Szklarska Poręba Górna - Harrachov, w 2010 r. - mogliśmy pojechać do Jakuszyc. Jest to ostatnia stacyjka po stronie polskie (następna Harrachov w Czeskiej Republice) i najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce - 886 m n.p.m.

Z Jakuszyc idziemy prostym odcinkiem drogi o długości ok. 3 km, który nazywany jest „samolot”. Drogą tą dochodzimy do schroniska „Orle” (stacja turystyczna), która jest pozostałością po dawnej osadzie jaka powstała, przy hucie szkła w roku 1754.

Dalej idziemy prześliczną doliną rzeki Izery - największej rzeki Gór Izerskich, od której wzięły swoje miano.
Góry Izerskie, posiadają najpiękniejsze i zarazem najcenniejsze torfowiska, do których należy Rezerwat „Torfowisko Doliny Izery”.

Niedaleko rezerwatu na pięknej Hali Izerskiej, znajduje się drugi obiekt turystyczny – „Chata Górzystów”. Na hali tej istniała kiedyś wieś Groß-Iser, a budynek schroniska i stojąca obok niego drewutnia są jej jedyną pozostałością (mieściła się w nim szkoła). Osada została całkowicie zniszczona w latach powojennych.

Od Chaty Górzystów idziemy do Szklarskiej Poręby przez Rozdroże pod Cichą Równią, Zwalisko lub Wieczorny Zamek w pobliżu znajduje się kopalni kwarcu ”Stanisław”.

Zapraszam na wędrówkę Doliną Izery
Filmu na terenie Niemiec, nie można oglądać - przepraszam.

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

mamaMa
mamaMa - 2015-09-24 00:00
A dlaczego nie mozna?
Muzyka?

zula - 2015-09-24 06:34
Eugene a może warto zrobić drugą wersję dla widzów z Niemiec?
Ciekawa jestem czy uczestnicy wyjazdu wiedzą o tym ,że są w Internecie?

vlak
vlak - 2015-09-24 20:52
Zdecydowanie najbliższe mi góry, miło pooglądać na filmie. I kto by pomyślał, że w motoraku można się tak wygodnie rozłożyć ;)

marianka - 2015-09-24 23:08
A na Wysoką Kopę doszliście;)?

pamar
pamar - 2015-09-26 15:40
Jaki uroczy ten pensjonat. Pasuje do klimatu wycieczki

danach
danach - 2015-10-01 22:36
Zupełnie nie znam tych terenów , dzięki za wędrówkę :)

Eugene
Eugeniusz Delbowski
Zasoby: 173 wpisy173 907 komentarzy907 381 zdjęć381 169 plików multimedialnych169

18.07.2011 - 20.08.2015

31.05.2014 - 04.06.2014