Geoblog.pl    Eugene    Podróże    Tatry Wysokie    Doliną Białej Wody na przełęcz Polski Grzebień

Doliną Białej Wody na przełęcz Polski Grzebień

Słowacja
Słowacja, Polski Grzebień 2200 m n.p.m.

Dolina Białej Wody biegnie równolegle do drogi do Morskiego Oka którą codziennie przechodzi około 10-tysięcy turystów. Tu w Dolinie Białej Wody, będzie cisza i spokój. Dziennie (zależnie od pogody) doliną chodzi od 250 do 300 osób z tego 80% to Polacy, 10 % Czesi, 5% Słowacy a reszta to inne narodowości. Jest tu miej ludzi, bo patrząc od polskiej strony to pierwsza dolina za granicą, a od słowackiej to ostatnia dolina. Dolina jest bardzo długa. Drogą idzie się ok. 9,5 km (licząc od Łysej Polany), gdzie znajduje się Polana pod Wysoką, dopiero wtedy wchodzi się w wysokie góry. Od Polany pod Wysoką, Dolina Białej Wody dzieli się na kila mniejszych dolin: Dolinę Ciężką, Dolinę Kaczą i Dolinę Rówienki.
My podchodzimy Kaczą Doliną, widząc po drodze Kaczą Siklawę po słowacku zwana Hviezdoslavov vodopád - nazwana na cześć poety słowackiego, Pavola Országha Hviezdoslava.
Już na progu skalnym - od Doliny Kaczej oddziela się Dolina Litworowa. Doliną Litworową wznosimy się na kolejny próg skalny za którym znajduje się kocioł polodowcowy, jego misę, opasaną stożkami piargów, wypełnia Zmarzły Staw pod Polskim Grzebieniem 2047 m. Znad brzegu stawu widać już nasz cel, przełęcz - Polski Grzebień 2200 m.

Z przełęczy schodzimy w Dolinę Wielicką, przechodząc obok Schroniska Śląskiego, i docelowo do Tatrzańskiej Polanki, gdzie jest stacja elektryczki.

Zamiast tłoku na drodze do Morskiego Oka, Doliną Białej Wody na Polski Grzebień

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

BPE
BPE - 2015-03-12 16:38
uwielbiam to miejsce , choć do grzebienia nie miałam szczęścia - zawsze rozpętała się straszna burza !

vlak
vlak - 2015-03-14 16:39
Spokój, cisza i imponująca pajęczyna, przyjemna trasa na wędrówkę.

danach
danach - 2015-03-14 23:30
aż chce się iść w góry ale bez psa :) Wiedza o górach fantastyczna a film jak zwykle super !

genek
genek - 2015-03-16 18:05
Za film wielki szacun !!!
Polski grzebien jest super
Ja przeszedlem przez niego w 1994 idac od Smokovca niebieskim do Zbojnickiej Chaty , tu nocleg i potem dalej niebieskim przez Przełom z wejsciem na Wysoką żółtym i zejsciem zielonym do śląskiego Domu. droga z Roztoki nie szedłem a szkoda jak widac z filmu

mamaMa
mamaMa - 2015-03-17 15:54
Ho, ho, z glowa w chmurach!
Gratuluje, zachecasz do spakowania plecaka i wyruszenia w przestworza:-)

Eugene
Eugeniusz Delbowski
Zasoby: 173 wpisy173 907 komentarzy907 381 zdjęć381 169 plików multimedialnych169

18.07.2011 - 20.08.2015

31.05.2014 - 04.06.2014