Geoblog.pl    Eugene    Podróże    Bratysława i Wiedeń    Ulica Graben i zaułki z licznymi pałacami

Ulica Graben i zaułki z licznymi pałacami

Austria
Austria, Wiedeń II

Z placu św. Szczepana kierujemy się na zachód na ulicę Graben, jednej z najelegantszych ulic handlowych Wiednia. Aż do XII w. ulica stanowiła granicę miasta. Od czasów Marii Teresy ulica stała się centrum wielkomiejskiego życia Wiednia. Dziś jest to plac-ulica o szerokości 32 m z zabudową z II poł. XIX w. W grudniu 1971 r. ulicę Graben przekształcono w strefę spacerową.
Na środku tej ulicy znajduje się Kolumna św. Trójcy zwana też Kolumną Morową zbudowana z polecenia cesarza Leopolda po ustaniu epidemii dżumy w roku 1679. Na szczycie kolumny wys. 20 m, znajdują się insygnia Trójcy Świętej.
Nieco dalej mała uliczka Jungferngasse otwiera widok na kościół św. Piotra. Budowę świątyni rozpoczęto w 1703 a ukończono w 1733 r na planie eliptycznym. Kościół jest pierwszą barokową kopułową budowlą Wiednia. Kościół św. Piotra był ulubioną świątynią cesarzowej Elżbiety zwanej Sissi, małżonki Franciszka Józefa I.

Z Graben skręcamy w spacerowo-handlową ulicę Kohlmarkt, której perspektywę zamyka rezydencja cesarska Hofburg. Na tej ulicy znajdował się dom w którym w latach 1830-31 mieszkał Fryderyk Chopin. Przypomina o tym tablica pamiątkowa.
Ulica Kohlmarkt kończy się placem św. Michał na którym znajduje się kościół św. Michała. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz uchodzący za najpiękniejszy tego rodzaju w Wiedniu. Jako ze mury kościoła pochodzą z 1221 r. w kaplicy wieżowej znajdują się romańskie filary przyścienne (1300 r.) i gotyckie freski.

Po wyjściu z kościoła przed nami mamy kompleks Hoburgu, my udajemy się w prawo w ulicę Herrengasse, następnie przejdziemy ul. Bankgasse aby dojść do Minoritenplaz (o tym co znajduje się na tym placu w następnym wpisie). Na tych nieco węższych uliczkach znajdują się liczne szlacheckie pałace, dziś przeważnie siedziby ministerstw, muzeów i ambasad.

Wszystkie te wspaniałości zobaczymy w filmie Ulica Graben i zaułki z licznymi pałacami

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

danach
danach - 2015-01-30 22:03
Aby na taki piękny spacer mogła się wybrać Zula, musi wygrać bilet na koncert :)

zula - 2015-01-31 07:55
Brawo za zdjęcia i muzykę,brawo za przewodnictwo po Wiedniu!
...czekam na kolejną odsłonę Wiednia :)

BoRa
BoRa - 2015-01-31 23:50
Ej a ja myślę, że Zula nie będzie czekać do nowego roku i pojedzie wcześniej. Wróżka mi podpowiada maj ;-)

BoRa
BoRa - 2015-01-31 23:58
Eugeniuszu -dziękuje za zabranie mnie na spacer po pięknym Wiedniu.
Straussa uwielbiam.

pamar
pamar - 2015-02-01 20:01
Podkład muzyczny - rewelacja!

vlak - 2015-02-12 15:08
Odgłosy wiosny, bardzo drogie pamiątki (co to właściwie jest to za 650 Euro, na filmie 1:59?) i siedziba freytag

vlak - 2015-02-12 15:11
fimy freytag i berndt miało być, ale skrypt Geobloga nie lubi niektórych znaków i ucina. W każdym razie firma znana każdemu podróżnikowi. Miło przypomnieć sobie Wiedeń.

Eugene
Eugene - 2015-02-12 18:33
Te cacka za 650 € to spinki do mankietów koszuli z ruchomymi trybikami na baterie.
Pozdrawiam.

vlak - 2015-02-12 21:20
Dzięki.

mamaMa
mamaMa - 2015-02-13 21:53
Az dziwne, ze ludzie na ulicy nie poruszaja sie w rytm tej muzyki;-)
Jakie bogactwo nagromadzone na tak niewielkim skrawku!

Eugene
Eugeniusz Delbowski
Zasoby: 173 wpisy173 907 komentarzy907 381 zdjęć381 169 plików multimedialnych169

18.07.2011 - 20.08.2015

31.05.2014 - 04.06.2014