Z placu św. Szczepana kierujemy się na zachód na ulicę
Graben, jednej z najelegantszych ulic handlowych Wiednia. Aż do XII w. ulica stanowiła granicę miasta. Od czasów Marii Teresy ulica stała się centrum wielkomiejskiego życia Wiednia. Dziś jest to plac-ulica o szerokości 32 m z zabudową z II poł. XIX w. W grudniu 1971 r. ulicę Graben przekształcono w strefę spacerową.
Na środku tej ulicy znajduje się
Kolumna św. Trójcy zwana też
Kolumną Morową zbudowana z polecenia cesarza Leopolda po ustaniu epidemii dżumy w roku 1679. Na szczycie kolumny wys. 20 m, znajdują się insygnia Trójcy Świętej.
Nieco dalej mała uliczka Jungferngasse otwiera widok na
kościół św. Piotra. Budowę świątyni rozpoczęto w 1703 a ukończono w 1733 r na planie eliptycznym. Kościół jest pierwszą barokową kopułową budowlą Wiednia. Kościół św. Piotra był ulubioną świątynią cesarzowej Elżbiety zwanej Sissi, małżonki Franciszka Józefa I.
Z Graben skręcamy w spacerowo-handlową ulicę
Kohlmarkt, której perspektywę zamyka rezydencja cesarska Hofburg. Na tej ulicy znajdował się dom w którym w latach 1830-31
mieszkał Fryderyk Chopin. Przypomina o tym tablica pamiątkowa.
Ulica Kohlmarkt kończy się placem św. Michał na którym znajduje się
kościół św. Michała. Wewnątrz znajduje się
barokowy ołtarz uchodzący za najpiękniejszy tego rodzaju w Wiedniu. Jako ze mury kościoła pochodzą z 1221 r. w kaplicy wieżowej znajdują się romańskie filary przyścienne (1300 r.) i gotyckie freski.
Po wyjściu z kościoła przed nami mamy kompleks Hoburgu, my udajemy się w prawo w ulicę Herrengasse, następnie przejdziemy ul. Bankgasse aby dojść do Minoritenplaz (o tym co znajduje się na tym placu w następnym wpisie). Na tych nieco węższych uliczkach znajdują się liczne szlacheckie pałace, dziś przeważnie siedziby ministerstw, muzeów i ambasad.
Wszystkie te wspaniałości zobaczymy w filmie Ulica Graben i zaułki z licznymi pałacami .