Od placu Hviezdoslavovo námestie w kierunku Dunaju, prowadzi krótka ulica Mostowa, przy której znajduje się wielki budynek
Reduty. Zaczęto go budować w 1913 r. za czasów CK monarchii, a ukończono w 1919 r. po zakończeniu I wojny światowej i rozpadzie Monarchii Austro-Węgierskiej. Reduta jest jednym z pierwszych budynków w Bratysławie, który został zbudowany w konstrukcji żelaza i betonu. W początkowych latach w Reducie działały różne kluby, jedno z pierwszych kin w Bratysławie oraz odbywały się rozmaite wydarzenia kulturalne. Właścicielem obiektu było miasto. Po II wojnie światowej, Redutę upaństwowiono, a od 1949 r. znajduje się tu siedziba Filharmonii Słowackiej.
Idąc nabrzeżem Vajanskeho w kierunku wschodnim, dochodzimy do placu Safarika. Wokół placu, skupia się bratysławska dzielnica uniwersytecka z główny budynkiem
Uniwersytetu Komeńskiego. Na placu znajduje się jedna z najsłynniejszych i najładniejszych w mieście
Kacza Fontanna z 1914 r. Dzieło rzeźbiarza R. Kuhmayera, którego zainspirowała stara legenda o pastuszkach zaklętych w kamień przez wodnika.
Niedaleko od placu Safarika znajduje się niecodzienna świątynia. Kościół św. Elżbiety potocznie nazywany jest
Niebieskim Kościółkiem. Nazwa ta wywodzi się od niebieskiego koloru, na który pomalowano zewnętrzne ściany świątyni. Kościół ufundował cesarz Franciszek Józef I na pamiątkę jego zmarłej tragicznie w 1898 r. żony, cesarzowej Elżbiety, bardziej znanej jako Sissi. Cechą charakterystyczną Niebieskiego Kościółka jest nie tylko modry kolor ścian, ale również nietypowy kształt i eliptyczna, wysoka na 37 m wieża. Większość prac zakończono w 1913 r. Patronką świątyni ogłoszono żyjącą w XIII w. św. Elżbietę Węgierską.
Docieramy do placu Kamenné námestie, który jest ruchliwym centrum Bratysławy. Na przylegającej do placu ulicy Špitálskiej, stoją dwie zabytkowe świątynie: klasycystyczny kościół św. Władysława i
barokowy kościół św. Elżbiety. W tym drugim jednonawowym, wnętrze optycznie podwyższa iluzoryczny fresk na stropie.
Miej więcej na wysokości kościoła św. Elżbiety, przy równoległej do Špitálskiej ul. Heydukovej stoi jedyna w mieście synagoga ocalała spośród dziewiętnastu przedwojennych bożnic. Wzniesiona w 1923-26.
Te wszystkie ciekawe obiekty zobaczymy w kolejnym filmie o Bratysławie Reduta CK monarchii, uniwersytet i Niebieski Kościół.