Pod Zamkiem Bratysławskim przy ruchliwej ul. Staromestskiej stoi gotycka
katedra św. Marcina największa, najstarsza oraz najbardziej reprezentacyjna świątynia bratysławska. Wznosili ją w XIV i XV stuleciu ci sami mistrzowie, którzy budowali jej słynny wiedeński odpowiednik. Prostą czworokątną 85 metrową wieżę wieńczy strzelisty XIX-wieczny hełm ze złoconą 300-kilogramową repliką korony św. Stefana króla Węgier na szczycie, spoczywającą na złotej poduszce o wymiarach 2 na 2 m. Katedra Św. Marcina była kościołem koronacyjnym w latach 1563 - 1830. Jako pierwszy został tutaj ukoronowany Maksymilian II.
We wnętrzu pozostało niewiele z oryginalnego wyposażenia. Na uwagę zasługują piękne sieciowe i gwieździste sklepienia, witraże w prezbiterium oraz słynna rzeźba Św. Marcina na koniu, dzielącego się swoim płaszczem z żebrakiem. Przepiękne dzieło z ołowiu, wykonane XVIII w. Kaplicę św. Jana Jałmużnika z XVIII w. ze szczątkami świętego, należy do najcenniejszych zabytków Bratysławy.
Na przykościelnym placu stoi pomnik Antona Bernoláka, który w 1787 r. stworzył pierwszą kodyfikację języka słowackiego.
W cieniu dawnych murów obronnych biegnie brukowana, otoczona starymi budynkami uliczka Kapitulska. Poprzez ul. Farską łączy się z ul. Klaryską, przy której wznosi się XIV w. gotycki
kościół Klarysek. Kościół z nawą z XIV w. posiada interesującą dzwonnicę o pięciu bokach. Postawiono ją przy zewnętrznej ścianie świątyni, gdyż klaryski - według reguły zakonu - nie miały prawa do budowy dzwonnicy. Kościół służy dziś jako sala koncertowa.
Idąc dalej zaułkami Starówki, przechodzimy ulicę Klaryską następnie skręcamy w Basztową gdzie ukazuje się nam najbardziej rozpoznawalny budynek Bratysławy
Brama Michalska. Jest to jedyna zachowana spośród czterech średniowiecznych bram jakie znajdowały się w murach miejskich. Gotycką wieżę nad bramą dobudowano w poł. XIV w., jej wysokość przekracza 50 m. Wieża zwieńczona jest posążkiem Michała Archanioła, oraz posiada taras widokowy, niestety jako, że był to poniedziałki wieża była zamknięta.
W pobliżu Michalskiej Bramy na mostku nad fosą znajduje się figura św. Jana Nepomucena. Jako ciekawostkę podaję, że figura świętego należy do obowiązkowych odwiedzin dla zdobycia odznaki szlakiem tego świętego w stopniu diamentowym, dla zdobycia MIĘDZYNARODOWEJ ODZNAKI TURYSTYCZNEJ „SZLAKAMI ŚWIĘTEGO JANA NEPOMUCENA”, ustanowionej przez PTTK.
Zapraszam na film - Bratysława od katedry św. Marcina do Bramy Michalskiej.