Geoblog.pl    Eugene    Podróże    Sudeckie wędrówki    Jablonné v Podještědí i zamek Lemberk

Jablonné v Podještědí i zamek Lemberk

Czechy
Czechy, Góry Łużyckie » Jablonné v Podještědí

Po dwóch dniach zimnej i deszczowej pogody decydujemy się na krótki wypad do Jablonné v Podještědí - Miasto leży w północnych Czechach, po południowej stronie Gór Łużyckich przy linii kolejowej Česká Kamenice - Liberec.
Głównym zabytkiem w Jablonné, jest bazylika św. św. Wawrzyńca i Zdzisławy. Jest to kościół z piękną barokową fasadą i wnętrzem, zbudowany na przełomie XVII-XVIII w. Wewnątrz znajdują się relikwie św. Zdzisławy która żyła w XIII w.
Z Jablonné przeszliśmy 3,5 km do zamku Lemberk. Pierwotnie stała tu gotycka warownia w której żyła św. Zdzisława a właścicielem był jej mąż Löwenberg Havel. Obecnie jest to renesansowo-barokowa rezydencja. Wewnątrz nie można było ani filmować ani robić zdjęć więc nie wchodziliśmy do środka. Czasu też nie mieliśmy za dużo ze względu na odjazd pociągu którym jechaliśmy do Liberca i dalej do Hrádka.

Zapraszam na krótki film.

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

danach
danach - 2014-05-11 20:13
oj szkoda,ze nie weszliście, można by wtedy opowiedzieć jak tam pięknie :)

marianka - 2014-05-14 01:38
Zainspirowałeś mnie do poczytania o św. Zdzisławie. Jakoś momentalnie mam przed oczyma kogoś bardzo ekscentrycznego;)

Adi2
Adi2 - 2014-05-15 14:42
Bardzo ciekawa Bazylika ze szczątkami św. Zdzisławy.

Eugene
Eugeniusz Delbowski
Zasoby: 173 wpisy173 907 komentarzy907 381 zdjęć381 169 plików multimedialnych169

18.07.2011 - 20.08.2015

31.05.2014 - 04.06.2014