Geoblog.pl    Eugene    Podróże    Beskid Niski    Beskid Niski » Kaplica pod Górą Jawor

Beskid Niski » Kaplica pod Górą Jawor

Polska, Wysowa Zdrój

Historia sanktuarium na Świętej Górze Jawor sięga połowy lat 20-tych XX w., kiedy to poprzez górę Jawor, ze słowackiego Gabołtowa do Wysowej wracały cztery łemkinie. Gdy chyłkiem w ciemnościach przekraczały pobliską granicę, jedna z nich, Klafiria Demiańczyk doznała objawienia, ukazała się jej świetlista postać Matki Boskiej. Na drugi dzień, gdy powróciła ponownie w to samo miejsce znów zobaczyła przenikliwe światło oraz postać Matki Boskiej, która poprosiła aby w tym miejscu wybudować kaplicę.
Relacje świadków okazały się bardzo wiarygodne, i władze kościelne poleciły wybudować w tym miejscu kaplicę.
14 X 1929, w dniu święta Opieki NMP, w obecności tłumu wiernych dokonano poświęcenia kaplicy. Wkrótce, w jej pobliżu wytrysnęło źródełko, z którego woda według przekazu wiernych była źródłem wielu uzdrowień.
Sanktuarium przestało pełnić swoją funkcję po wysiedleniach ludności w ramach Akcji Wisła w 1947 roku. Wojsko Ochrony Pogranicza z drewnianej kaplicy utworzyło strażnicę, bez szacunku wykorzystując ją nawet jako szalet. Wystrój świątyni został spalony, ocalał jedynie obraz Matki Bożej, który został wydobyty ze zgliszcz.
Od 1956 roku, Łemkowie zaczęli powracać. Siłami wiernych, zarówno z Łemkowszczyzny jak i USA, kaplicę odremontowano.
Dziś, sanktuarium po Górą Jawor, jest bardzo popularnym miejscem kultu. Główne uroczystości, gromadzące tłumy wiernych, odbywają się 12 lipca w dniu święta apostołów Piotra i Pawła.

Łemkowskie sanktuarium pod Górą Jawor

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

BPE
BPE - 2016-11-27 15:28
Ależ historia, nie miałam o tym pojęcia ......trzeba będzie koniecznie tam zawitać :-) ...........to takie nasze LaSalette

danach
danach - 2016-11-30 00:04
ale historia, ale wg naszego kalendarza święto Piotra i Pawła to 29 czerwca czyli kiedy tam świętują ?

mamaMa
mamaMa - 2016-12-07 11:54
Stare wierzenia, cuda, ktore dzieja sie sila woli - piekna historia:-)

Pamar
Pamar - 2016-12-09 19:39
Urocza kapliczka

Eugene
Eugeniusz Delbowski
Zasoby: 173 wpisy173 907 komentarzy907 381 zdjęć381 169 plików multimedialnych169

18.07.2011 - 20.08.2015

31.05.2014 - 04.06.2014