Geoblog.pl    Eugene    Podróże    Sudeckie wędrówki    Wodospad Kamieńczyka i Śnieżne Kotły

Wodospad Kamieńczyka i Śnieżne Kotły

Polska, Karkonosze

Głównym Szlakiem Sudeckim ze Szklarskiej Poręby dotrzemy do Śnieżnych Kotłów. Po drodze zejdziemy w głęboki kanion Kamieńczyka, gdzie z 27 m progu skalnego spada poprzez trzy kaskady potok Kamieńczyka. Na Hali Szrenickiej na wys. 1200 m, znajduje się Schronisko PTTK. Niedaleko od hali na szczycie Szrenicy 1362 m, znajduje się kolejne schronisko turystyczne, które powstałe w 1922 r. Idąc dalej „Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej”, przechodzimy obok ciekawych formacji skalnych. Pierwsza to „Trzy Świnki - kilkumetrowej wys. skalna grupa o fantazyjnych kształtach. Kolejna to „Twarożnik” - granitowa skałka z ponakładanymi na siebie blokami skalnymi.
Przechodzimy obok Łabskiego Szczytu (1472 m) skąd widać już charakterystyczną budowlę - to jest dawne „Schronisko PTTK Nad Śnieżnymi Kotłami”, które turystom służyło do roku 1961 . Obiekt istniej już od 1887 r. Obecnie jest to ośrodek nadawczy RTV. Obiekt znajduje się bezpośrednio nad skalnymi urwiskami Śnieżnych Kotłów, które są reliktem epoki lodowcowej. Są to dwa kotły Mały i Wielki oddzielone skalistą grzędą. Wysokość ścian sięga 200 m. Na dnie znajdują się dwa „Śnieżne Stawki”.
Schodząc do Szklarskiej Poręby zajrzeliśmy jeszcze do Schroniska PTTK Pod Łabskim Szczytem. Kawałek niżej znajdują się „Kukułcze Skały” - składające się z trzech baszt, z których środkowa posiada swą odrębną nazwę „Wahadło”.

Zapraszam na wycieczkę do Śnieżnych Kotłów

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

BPE
BPE - 2016-03-18 13:02
koniecznie musze kiedyś tam zawitać.......

pamar
pamar - 2016-03-20 21:44
Trzy Świnki podbiły moje serce! Kto wymyśla takie nazwy?! :)

zula - 2016-03-21 12:57
Rewelacyjny film!
Podziwiam i gratuluje ☺

marianka - 2016-04-19 20:12
O, nie miałam pojęcia, że jest coś takiego jak 'Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej', ale fajnie! Wiedziałam tylko o ustawowym dniu przyjaźni polsko-węgierskiej, 23. marca :)

vlak
vlak - 2016-05-07 21:36
W Ostrzeszowie jest szkoła im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej. Twarożnik chyba jeszcze lepszy od Trzech Świnek ;-)

Eugene
Eugeniusz Delbowski
Zasoby: 173 wpisy173 907 komentarzy907 381 zdjęć381 169 plików multimedialnych169

18.07.2011 - 20.08.2015

31.05.2014 - 04.06.2014