Geoblog.pl    Eugene    Podróże    Tatry Wysokie    Koleje pod Tatrami Słowackimi

Koleje pod Tatrami Słowackimi

Słowacja
Słowacja, Poprad i Spiska Sobota

Opuszczamy naszą kwaterę pod Tatrami Wysokimi i jedziemy w drugie miejsce, znajdujące się już pod Tatrami Zachodnimi.
Po raz ostatni pojedziemy „elektriczką” z Nowej Leśnej, ale tym razem nie w stronę Tatr a na południe do Popradu. Kolejka ta oficjalnie nazywa się Tatrzańskie Koleje Elektryczne (Tatranské elektrické železnice, TEŽ), o rozstawie szyn 1000 mm, i jest oficjalnie częścią państwowej kolei słowackiej.

W Popradzie przesiądziemy się do kolei normalnotorowej i pojedziemy w kierunku zachodnim, do Szczyrby. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) taką nazwę i skrót ma, państwowa sieć kolejowa na Słowacji. Staja kolejowa Szczyrba (Štrba) znajduje się na wysokości 900 m n.p.m.,
Jest tym samym najwyżej położoną stację w słowackiej sieci (ŽSR), na której zatrzymują się pociągi ekspresowe.

Znajduje się tu zębata linia kolei wąskotorowej łącząca stacje - Štrba i Štrbské Pleso. Ta kolejka ma bogatą historię, a zaczęła się pod koniec XIX w. W 1896 r. pierwsi podróżni pokonali nową trasę składem parowym. Początkowo z kolejki można było korzystać jedynie w sezonie letnim, od lipca do września, i w sezonie narciarskim. Przez większość część roku połączenie było zawieszone. Po pierwszej wojnie światowej coraz większą konkurencją dla „zubački” był transport samochodowy. 14 września 1932 r. połączenia zostały zawieszone, a 11 grudnia 1936 roku wygasła koncesja na obsługę połączenia, a w latach 40. część trakcji rozebrano.
Pomysł przywrócenia linii powstał przed narciarskimi mistrzostwami świata, które miały odbyć się w Wysokich Tatrach w 1970 r. Ułożono na nowo tory i zbudowano sieć trakcji elektrycznej. 12 lutego 1970 r. odbyła się pierwsza podróż reaktywowanej kolei zębatej, między Štrbą a Štrbskim Plesem.

W Popradzie zatrzymaliśmy się na kilka godzin, które przeznaczyliśmy na zwiedzanie tej podtatrzańskiej miejscowości.
Zapraszam na przejażdżkę kolejami słowackimi, oraz na spacer po Popradzie i Spiskiej Sobocie
Film proszę oglądać z włączonymi napisami [CC].

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

BPE
BPE - 2015-05-05 21:25
bardzo lubimy słowacką "elektrickę"

vlak
vlak - 2015-05-06 09:25
Bardzo przyjemna wycieczka. Film przypomniał mi wnętrze dwupoziomowej stacji w Szczyrbie, której fotografowanie wciągnęło mnie kilka lat temu tak mocno, że nie zdążyłem na rychlika :-)

Adi2
Adi2 - 2015-05-06 14:37
Urokliwe miasteczko ,piękna kolej zębata gratuluję

zula - 2015-05-07 06:52
Z wielką przyjemnością zasiadłam w wagoniku , pooglądałam okolice i miasteczko...pieknie.
Muzyka i całość - bd :)

pamar
pamar - 2015-05-18 09:58
Kolejka z historią, dobrze, że powróciła

Eugene
Eugeniusz Delbowski
Zasoby: 173 wpisy173 907 komentarzy907 381 zdjęć381 169 plików multimedialnych169

18.07.2011 - 20.08.2015

31.05.2014 - 04.06.2014