Geoblog.pl    Eugene    Podróże    Tatry Wysokie    Na Rysy od południa

Na Rysy od południa

Słowacja
Słowacja, Rysy 2503 m n.p.m.

Ta wyprawa pozostanie na długo w mojej pamięci - za sprawą pięknej pogody a co za tym idzie, wspaniałych widoków.
Pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy na stacyjce elektriczki Popradské pleso (1245 m). Do rozdroża nad Żabim Potokiem (1620 m) idziemy tą samą trasą którą szliśmy na Koprowy Wierch. Tu skręcamy w prawo i idziemy za znakami czerwonymi.
Wspinamy się na skalisty próg za którym znajduje się Żabia Dolina Mięguszowiecka (dolina Žabích plies). Na jej dnie leżą Żabie Stawy Mięguszowieckie (Žabie plesá Mengusovské, 1919 m).
Podchodzimy pod następny próg skalny po którym spływa niezbyt obfita ale piękna siklawa spadająca z Kotlinki pod Wagą, na której próg wydostajemy się przy pomocy łańcuchów. W kotlince znajduję się Schronisko pod Wagą zwane też Schronisko pod Rysami (2250 m). Jest to najwyżej położone schronisko w Tatrach. Chata czynna jest jedynie w sezonie letnim (od 16 czerwca do 31 października). Do schroniska nie prowadzi żadna droga jezdna ani wyciąg, jest ono zaopatrywane jedynie przez tragarzy (tzw. nosiczów) lub turystów, którzy za wniesienie ładunku o wadze 5–10 kg otrzymują herbatę z sokiem malinowym.
W 15 min. od schr. osiągamy przełęcz Wagę (Váha, 2337 m). Otwiera się stąd widok pełen majestatu i grozy na głębię Doliny Ciężkiej oraz masywny Ganek ze swoją słynną Galerią Gankową. Więcej szczytów takich jak Gerlach, Lodowy i Łomnica były już przysłonięte chmurami.
Jeszcze chwilę i ukazuje się nam podwójny szczyt Rysów. Rysy (2499 m), najwyższy szczyt Polski, jeden z najliczniej odwiedzanych szczytów Tatr Wysokich (widać to wyraźnie na filmie). W niedużej odległości na pd. wsch. znajduje się wyższy wierzchołek Rysów 2503 m, w całości po słowackiej stronie, na który weszliśmy. Widok ma opinię najbogatszego w całych Tatrach. „Zdaje ci się, zawisłeś w powietrzu nad tym czarownym obszarem”, wołał Tytus Chałubiński w r. 1878.

Zapraszam na czarowne widoki w filmie Rysy od południa

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

zula - 2015-04-09 18:41
Podziwiam...

pamar
pamar - 2015-04-10 08:50
Zdobycie Rysów w moim wykonaniu wydaje mi się równie niemożliwe co wyjazd na Antarktydę. Dlatego jest pełna podziwu i gratuluję :)

genek
genek - 2015-04-10 20:25
tłumy na szczycie kosmiczne!!!

danach
danach - 2015-04-15 20:19
Widoki cudne ale tylu turystów na szczycie się nie spodziewałam, dzieki za niezapomniane doznania :)

mamaMa
mamaMa - 2015-04-18 19:11
Ludzi jak mrowek;-)
Bardzo uspokajajaco i bardzo wysoko.
A herbatka z malinami byla? I dyplom?

marianka - 2015-05-02 23:57
Och, zazdroszczę bardzo! Rysy marzą mi się od dawna! Może w te wakacje się uda;)?

Adi2
Adi2 - 2015-05-06 14:53
Wspaniałe widoki ,piękna trasa

Eugene
Eugeniusz Delbowski
Zasoby: 173 wpisy173 907 komentarzy907 381 zdjęć381 169 plików multimedialnych169

18.07.2011 - 20.08.2015

31.05.2014 - 04.06.2014