Ta wyprawa pozostanie na długo w mojej pamięci - za sprawą pięknej pogody a co za tym idzie, wspaniałych widoków.
Pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy na stacyjce elektriczki Popradské pleso (1245 m). Do rozdroża nad Żabim Potokiem (1620 m) idziemy tą samą trasą którą szliśmy na Koprowy Wierch. Tu skręcamy w prawo i idziemy za znakami czerwonymi.
Wspinamy się na skalisty próg za którym znajduje się
Żabia Dolina Mięguszowiecka (dolina Žabích plies). Na jej dnie leżą
Żabie Stawy Mięguszowieckie (Žabie plesá Mengusovské, 1919 m).
Podchodzimy pod następny próg skalny po którym spływa niezbyt obfita ale piękna siklawa spadająca z Kotlinki pod Wagą, na której próg wydostajemy się przy pomocy łańcuchów. W kotlince znajduję się
Schronisko pod Wagą zwane też Schronisko pod Rysami (2250 m). Jest to najwyżej położone schronisko w Tatrach. Chata czynna jest jedynie w sezonie letnim (od 16 czerwca do 31 października). Do schroniska nie prowadzi żadna droga jezdna ani wyciąg, jest ono zaopatrywane jedynie przez tragarzy (tzw. nosiczów) lub turystów, którzy za wniesienie ładunku o wadze 5–10 kg otrzymują herbatę z sokiem malinowym.
W 15 min. od schr. osiągamy przełęcz
Wagę (Váha, 2337 m). Otwiera się stąd widok pełen majestatu i grozy na głębię Doliny Ciężkiej oraz masywny Ganek ze swoją słynną Galerią Gankową. Więcej szczytów takich jak Gerlach, Lodowy i Łomnica były już przysłonięte chmurami.
Jeszcze chwilę i ukazuje się nam podwójny szczyt Rysów.
Rysy (2499 m), najwyższy szczyt Polski, jeden z najliczniej odwiedzanych szczytów Tatr Wysokich (widać to wyraźnie na filmie). W niedużej odległości na pd. wsch. znajduje się wyższy wierzchołek
Rysów 2503 m, w całości po słowackiej stronie, na który weszliśmy. Widok ma opinię najbogatszego w całych Tatrach.
„Zdaje ci się, zawisłeś w powietrzu nad tym czarownym obszarem”, wołał Tytus Chałubiński w r. 1878.
Zapraszam na czarowne widoki w filmie Rysy od południa.