Środkowa Istria, znana jako Zielona Istria, obejmuje mnóstwo małych miejscowości z długą historią, twierdzami i malowniczymi dzwonnicami na wzgórzach. Dziś zwiedzimy właśnie tzw.
„Serce Istrii” to jest Istrię od środka z jej stolicą Pazinem.
W XIX wieku
Pazin stał się administracyjną i kulturalną stolicą Istrii, posiada wielowiekową historię, ale zabytków do czasów obecnych zachowało się jedynie kilka. Najciekawszym z nich jest zamek obronny nad tzw. Jamią Fojba. Przepływająca przez Pazin rzeka Pazinčica kończy bieg w Jamie Fojba, która u podnóża zamku ma 120 m głębokości. Dalej rzeka płynie ok. 100 m pod miastem, tworząc dwa podziemne jeziora połączone syfonem. Podczas obfitych opadów deszczu syfon nie może pomieścić całej napływającej wody - wówczas w jamie Fojba tworzy się jezioro, długie nawet na 2 km. Jezioro powstaje niezmiernie rzadko – ostatnio zaobserwowano je w 2002 r. Najwyższy stan wody stwierdzono w 1896 r., kiedy to od podnóża zamku do powierzchni jeziora było tylko 30 m.
Motovun - znajdujące się na szczycie stromego wzgórza (277 m n.p.m.), w pobliżu rzeki Mirny jest drugą miejscowością jaką zwiedzimy. Najstarszą część miasta, zajmującą szczyt wzgórza otaczają mury obronne z XIII i XIV w. Miasto jest szczególnie ciekawe ze względu na swoją średniowieczną atmosferę.
Grožnjan jest kolejnym ze średniowiecznych mitycznych miasteczek, usytuowanym na szczycie wzgórza. W tym niewielkim miasteczku ma swoją siedzibę prawie czterdzieści pracowni artystycznych i galerii. Artyści zamieszkali w starych opuszczonych domach, które dano im pod opiekę, żeby zapobiec wyludnieniu miasta. W 1965 roku Grožnjan ogłoszony został oficjalnie miastem sztuki.
Ostatnią miejscowością jaką zwiedzimy w tej części jest
Buje. Jak większość miasteczek w sercu Istrii, stara część Buje jest położona na wzgórzu. Wieża kościoła św. Serwula widoczna jest z oddali. Kościół św. Serwula z XVI w usytuowany jest w najwyższej części starówki.
Do Serca Istrii.